Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdy nás převálcují roboti a umělá inteligence?

Záměrně provokativní otázka, na kterou neexistuje ani jednoduchá, ani přesná odpověď. Osobně bych si tipl, že to nebude úplně brzy, tj. ani do roka, ani v příští pětiletce, ale do konce 21. století zcela určitě! Možná v roce 2035.

Také doufám, že to bude v podstatě pozitivní proces. Podobně, jako rozvoj parních strojů nebo počítačů a mobilních telefonů. Pár lidem tyto „nové stroje“ práci možná vzaly, ale miliónům lidí ji naopak daly nebo jim aspoň umožnily dělat práci jinou, často lepší a kreativnější.Takže to "převálcování" by mělo znamenat "pouze" to, že roboti budou (a často už jsou) chytřejší, pracovitější a šikovnější, takže se s nimi bude výborně spolupracovat i žít, podobně jako s lidmi se stejnými charakteristikami.

Dle firmy Accenture, by světová ekonomika mohla v r. 2035 růst díky umělé inteligenci (a robotům) o více než 3% ročně. Leaderem by měly být USA (růst GVA – obdoby HDP - až o 4,6%); růst v západní a střední Evropě (Nizozemsko, Německo, Rakousko a tedy pravděpodobně i ČR) by se měl pohybovat kolem 3% a na chvostu (z 12 modelovaných zemí) budou pravděpodobně Španělsko a Itálie (růst pouze o 1-2%).

Umělá inteligence (AI) v současné době opouští oblast sci-fi, čistě vědeckého zkoumání a využití a stává se stále více součástí našich reálných životů. A tento trend by se měl v budoucnosti, dle Accenture, zvětšovat, včetně růstu produktivity (TFP), která v posledních dekádách klesala, podobně jako růst HDP (z průměrných 3% v 80. letech na aktuální průměr 1,1% HDP). Není pravděpodobně náhoda, že nejrychleji rostoucí a nejbohatší společnosti AI už běžně využívají – např. Google, Apple, Uber nebo Tesla.

Technologie AI se mohou rozdělit do tří kategorií: 1) vnímání (rozpoznávání obrazu nebo zpracování hlasu); 2) porozumění (překlady nebo práce s informacemi) a 3) jednání (automatické učení nebo expertní systémy). Pravděpodobně hlavní rozdíl mezi AI a „pouhými“ ICT technologiemi spočívá právě ve schopnosti samostatného učení se („self-learning“). Accenture vidí také min. tři způsoby, jak může AI přispívat k růstu produktivity: 1) inteligentní automatizace (např. platforma Amelia od firmy IPsoft); 2) lepší využití pracovní síly a kapitálu (např. hotelový robot Relay od firmy Savioke) a 3) rychlejší šíření inovací (např. inteligentní automobily bez řidičů).

Vliv AI na jednotlivé ekonomiky

Nizozemsko

V Nizozemsku by měla AI přispět ke zdvojnásobení ekonomického růstu (z 1,6% bez AI na 3,2% s AI), což by mělo vyrovnat i mírný pokles pracovní síly o 0,3%. Produktivita by pak měla vzrůst o slušných 27%. Celkový přínos AI v Nizozemsku by tak měl dosáhnout více než 310 mld. USD a opět zejména z důvodu inteligentní automatizace a lepšího využití pracovní síly a kapitálu.

Střední Evropa (Německo, Rakousko a tedy pravděpodobně i ČR)

V Německu by měla AI přinést dalších 1 100 mld. USD (v r. 2035). Největším přínosem by měla být inteligentní automatizace a ve výrobním sektoru pak kombinace s iniciativou Průmysl 4.0. Produktivita by díky tomu měla vzrůst průměrně o 30%. V Rakousku by měly k růstu přispět rovným dílem inteligentní automatizace a lepší využití pracovní síly a kapitálu – v celkovém objemu cca 140 mld. USD. Při vědomí jasných geografických a ekonomických vazeb, které má ČR s Německem i Rakouskem, tak lze předpokládat, že u nás bude vývoj podobný, takže se snad na AI a několik desítek mld. USD můžeme také těšit.

USA

Pokud se AI opravdu projeví jako nový faktor produktivity, tak by to mělo jen USA přinést v r. 2035 navíc dalších 7 400 mld. USD, tj. aktuální souhrnná hodnota japonské, německé a švédské ekonomiky (proti stavu bez využití AI). USA těží a budou těžit z příznivého podnikatelského klimatu (startupy a velké množství venture kapitálu) a pokročilé infrastruktury.

Odvrácenou stránkou tohoto trendu jsou etické obavy z možného zneužití AI, což je ale možné v podstatě u každé technologie. Většinu rizik ovšem vyvažuje fakt, že roboti mohou pomoci vyřešit aktuální problém v mnoha vyspělých zemích, že na trhu práce chybí dostatek kvalifikovaných (a především technických) pracovníků.

 

Možnost pro české startupy, firmy a investory - RoboValley a Chrysalix Venture Capital oznámily nový Fond pro robotiku v Nizozemsku

V návaznosti na nizozemské aktivity směrem k fondům rizikového kapitálu a na dlouhodobé úspěšné fungování Delft University of Technology a zejména TU Delft Robotics Institute se firma Chrysalix společně s vědecko-výzkumnou organizací RoboValley rozhodly založit nový Fond pro robotiku ve výši 100 mil. EUR.

Fond vznikl za účelem podpory a rozvíjení globální robotické revoluce a komercializace nových industriálních inovací. Již dnes v RoboValley pracuje více než 170 vědeckých pracovníků z různých oborů, kteří však mají jedno společné – zaměření na roboty a inovace spojené s robotikou a AI. „Chrysalix zase přináší svou expertízu v přeměně průlomových inovativních řešení v komerčně úspěšné společnosti a produkty prostřednictvím svých kapitálových a průmyslových sítí“, zdůrazňuje Arie van den Ende, výkonný ředitel, RoboValley. Další důležitou postavou, která stojí za tímto projektem, je český profesor Robert Babuška, vědecký ředitel TU Delft Robotics Institutu. A není samozřejmě náhoda, že také firma Accenture již do tohoto fondu vložila svou investici.

RoboBusiness Europe, největší evropský robotický kongres, se bude konat příští rok (20.-21.4.2017) v Delftu - RoboValley

Necelé dva roky po svém vzniku se RoboValley představí nejširší odborné a obchodní veřejnosti – prostřednictvím RoboBusiness Europe. Delft se tak promění v město robotů – ‘RoboCity’. Návštěvníci se budou setkávat s roboty na každém kroku – např. s robotickými vozítky „WEpods“ na nádraží nebo s létajícími drony v centru města. Tématem kongresu bude ‘Robotics for Life’, s odkazem na 175. výročí Delft University of Technology, které bude oslavováno mottem ‘Technology for Life’.

Bylo by samozřejmě pěkné a symbolické, kdyby se českým vědcům a inovativním firmám podařilo se zapojit do projektů RoboValley, ať již přímo nebo prostřednictvím účasti na kongresu RoboBusiness Europe. Přítomnost a postavení prof. Babušky dokazuje, že to možné je.

Takže závěrem zvu každého, kdo chce vidět, jak může naše budoucnost s roboty a AI vypadat, aby se přijel do Delftu na RoboBusiness Europe podívat. Navíc Vás mohu ujistit, že Delft je moc hezké městečko, které nabízí přímý kontakt s dějinami nizozemských panovníků – v blízkosti „Starého kostela“ roku 1584, kdy byl Vilém Oranžský prohlášen hlavou Spojených provincií nizozemských (s titulem "hraběte holandského"), jej v Delftu zavraždil francouzský katolický fanatik. A v „Novém kostele“ v Delftu se lze zase detailně seznámit s historií královské rodiny, jejíž členové jsou zde od tohoto roku pohřbíváni.

 

Zdroje:

http://www.robovalley.com/

https://www.accenture.com/lv-en/_acnmedia/PDF-33/Accenture-Why-AI-is-the-Future-of-Growth.pdf

https://www.accenture.com/se-en/_acnmedia/PDF-33/Accenture-Why-AI-is-the-Future-of-Growth--Country-Spotlights.pdf

http://www.economist.com/topics/artificial-intelligence 

http://www.nytimes.com/2016/10/24/technology/artificial-intelligence-evolves-with-its-criminal-potential.html

http://www.nature.com/news/program-good-ethics-into-artificial-intelligence-1.20821

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nieuwe_Kerk_(Delft)#.C4.8Clenov.C3.A9_panovnick.C3.A9_rodiny_poh.C5.99ben.C3.AD_v.C2.A0Nieuwe_Kerk

http://www.robobusiness.eu/rb/program-2017/

http://zpravy.idnes.cz/vzpoura-robotu-a-umela-inteligence-dun-/zpr_nato.aspx?c=A161102_121934_zpr_nato_inc

http://ekonomika.idnes.cz/komentar-alese-michla-k-budoucnosti-trhu-prace-fqx-/ekonomika.aspx?c=A161031_2282698_ekonomika_fih

http://hobby.idnes.cz/robot-ucitel-stolniho-tenisu-d2p-/hobby-dilna.aspx?c=A161013_113154_hobby-dilna_bma

https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1kony_robotiky#P.C5.AFvodn.C3.AD_3_z.C3.A1kony_robotiky

http://brno.idnes.cz/strojirensky-veletrh-brno-partnerska-zeme-cina-fte-/brno-zpravy.aspx?c=A161003_2276867_brno-zpravy_krut

Autor: Roman Holý | úterý 15.11.2016 7:00 | karma článku: 15,60 | přečteno: 370x
  • Další články autora

Roman Holý

Proč potřebujeme dobré inovace a zodpovědnost?

Památce Václava Havla a Jana Sokola. A mým rodičům a rodině. Světem „obchází strašidlo, kterému“ (Havel, 2021) říkají „populismus“...

7.7.2021 v 8:54 | Karma: 8,34 | Přečteno: 166x | Diskuse| Hyde park

Roman Holý

Dvakrát 7 let aneb 14 pravidel pro život (a práci) na zamini

Tento blog popisuje, rádoby vtipným způsobem, mých 14 let na zamini a z toho vyplývajících 14 pravidel pro život a la Jordan Peterson.

8.4.2019 v 10:08 | Karma: 25,81 | Přečteno: 1883x | Diskuse| Hyde park

Roman Holý

Startupy a Venture Capital aneb jak zbohatnout?

Jelikož chápu, že i laskavý čtenář si může položit otázku, proč úředník (diplomat) píše o startupech a Venture kapitálu, tak se pokusím stručně odpovědět.

30.12.2016 v 16:58 | Karma: 12,65 | Přečteno: 413x | Diskuse| Ekonomika

Roman Holý

Google přesouvá licenční poplatky přes Nizozemsko v objemu cca 15 mld. EUR

Dne 21.12.2016 se objevila v nizozemském tisku (deník „Financieele Dagblad“) zpráva, že Google přesouvá licenční poplatky přes Nizozemsko v objemu cca 15 mld. EUR.

30.12.2016 v 10:16 | Karma: 21,11 | Přečteno: 433x | Diskuse| Ekonomika

Roman Holý

Projekty na podporu ekonomické diplomacie aneb královské vánoční trhy v Nizozemsku

Přiznávám, že část výše uvedeného názvu je citací z příslušného metodického pokynu, za což se omlouvám, ale v pátek odpoledne / pondělí dopoledne už / ještě nemám dost fantazie a kreativity na něco lepšího.

19.12.2016 v 12:07 | Karma: 15,66 | Přečteno: 310x | Diskuse| Ekonomika

Roman Holý

Vybrané globální problémy z pohledu ekonomického diplomata

Tento blog byl v jiném formátu přednesen autorem v rámci „1st International Conference on Business Diplomacy“, která se konala na Windesheim University ve Zwolle 4.12.2015. Zpracovává „populárně-vědeckým“ způsobem vybraná témata.

4.8.2016 v 7:00 | Karma: 12,56 | Přečteno: 353x | Diskuse| Ekonomika

Roman Holý

Pohádka o tom, jak jsem pomáhal českým startupům a potkal při tom prince

Tento blog je vlastně takovou pohádkou, jak jsme (čeští podnikatelé a já) vyrazili do velkého startupového světa a potkali tam nikoliv princeznu, ale nizozemského prince Constantijna, bratra krále Viléma-Alexandra....

6.7.2016 v 8:00 | Karma: 15,63 | Přečteno: 291x | Diskuse| Ekonomika

Roman Holý

Zemědělská diplomacie v nizozemské praxi aneb jak to dělají ve světě?

V poslední době mohl pozorný čtenář médií narazit na zprávy typu „Stát hledá zemědělské diplomaty“. Samozřejmě, funkce zemědělských diplomatů nebo specifičtěji „zemědělských atašé“ není ve světě ani v ČR nic nového.

14.4.2015 v 7:00 | Karma: 9,18 | Přečteno: 273x | Diskuse| Ekonomika

Roman Holý

TTIP – Příliš mnoho hráčů, příliš mnoho problémů?

Tento blog / článek se zabývá vybranými aspekty připravované dohody TTIP – vlivem různých hráčů na její podobu; modely a studiemi, které predikují její přínosy a dopady, a nakonec prognózami, kdy všechna vyjednávání mohou skončit.

10.3.2015 v 10:36 | Karma: 11,34 | Přečteno: 491x | Diskuse| Ekonomika

Roman Holý

Jaký bude letošní rok v nizozemské ekonomice? Dvakrát lepší. Možná.

Nizozemskou ekonomiku letos možná čeká až dvojnásobný růst, takže čeští exportéři se mohou těšit. Jedinou vadou na kráse je, že ve světě, ale také v Nizozemsku roste počet rizikových faktorů, které mohou tento slibný růst ohrozit.

23.1.2015 v 16:36 | Karma: 7,74 | Přečteno: 412x | Diskuse| Ekonomika

Roman Holý

Proč firmy raději investují a platí daně v Nizozemsku ...

... a ne třeba v ČR?  Tento blog se věnuje (přímým) zahraničním investicím (FDI) a zejména placení daní nadnárodními společnostmi (MNEs). 

14.11.2014 v 14:28 | Karma: 15,03 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Ekonomika

Roman Holý

Úspěšná ekonomické diplomacie aneb žádná polemika s prezidentem

„V4 Startups in the Netherlands“ - úspěšný projekt ekonomické diplomacie – prezentace českých (Visegradských) startupů dne 25. září 2014 v Rotterdamu aneb žádná polemika s panem prezidentem Milošem Zemanem.

3.10.2014 v 12:22 | Karma: 8,91 | Přečteno: 465x | Diskuse| Ekonomika

Roman Holý

Prázdninový, aneb z Haagu do Fríska, přes Výmar a Berlín zpět

Tento blog bude zcela „prázdninový“, resp. cestopisný, a jeho tématem budou především moje zážitky z dovolené, ale trochu ekonomie se do něj asi také dostane.

27.8.2014 v 10:22 | Karma: 10,14 | Přečteno: 368x | Diskuse| Cestování

Roman Holý

Má ekonomická diplomacie (v Nizozemsku) a EU smysl?

Po úvodním, relativně dobře hodnoceném blogu (karma článku: 8,46 | přečteno: 695 x – děkuji všem laskavým čtenářům!), si dovolím začít trochu provokativně a snad se mi podaří skončit pozitivně.

3.6.2014 v 11:59 | Karma: 13,33 | Přečteno: 441x | Diskuse| Ekonomika

Roman Holý

Už Vám nestačí německý trh? Pojďte do „Holandska“!

Pro úvodní blog se mi nabízelo mnoho témat. Jako nejzajímavější se mi zdály například výsledky sektorových analýz nizozemského zdravotnictví; akademického a výzkumného sektoru nebo energetiky, včetně dvou „mega-scénářů“ firmy Shell – zvítězí „oceány“ nebo „hory“? (viz http://www.mzv.cz/hague/cz/obchod_a_ekonomika/obchodni_investicni_a_inovacni.html) Zajímavé byly také dojmy z konzultací vrchního ředitele sekce ekonomické MZV Ivana Jukla nebo z návštěv nizozemských „center of excellence“, která tak skvěle realizují propojení vědy s businessem – Eindhoven (High-Tech a Philips), Leiden (Life Sciences), Wetsus (voda) nebo Wageningen (zemědělství a potraviny).

26.3.2014 v 22:25 | Karma: 10,65 | Přečteno: 797x | Diskuse| Ekonomika
  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 548x
Ing. Roman Holý, Ph.D. podnikatel (www.hrc.cz - Holy Roman Capital & Innovations, s.r.o.), jednatel, bývalý diplomat (MZV ČR, Washington D.C., OECD Paříž, ZÚ Haag), Praha

(tj. nikoliv hudebník - zdravím!)

Seznam rubrik